Två intensiva tävlingshelger i maj/juni 2026 – du behövs som funktionär

Sverige Cup-tävlingen i fjol blev väldigt lyckad, och vi har fått förtroendet att ordna en tävling i år igen. I år ordnas Myrsjö Sverige Cup 30–31 maj, och Myrsjö Out&Return i nationaldagshelgen 6–7 juni. Två festhelger. Häng med som funktionär eller tävlande.
Myrsjö Sverige Cup är en stor tävling som ingår i den nationella tävlingscirkusen. Vi lyckades i fjol visa vår klubb i bästa dager, och satsar på att göra det i år igen. Vi behöver startledare, vinschförare, moppeförare och "retrieve-förare" som åker runt och plockar upp utelandande tävlingspiloter.
Vår egen tävling helgen efter behöver också funktionärer, men är inte lika krävande.
Helst att man kan vara med båda dagarna på Myrsjö SC, men en dag är bättre än ingen dag. Ni som har möjlighet och vill hjälpa till kan redan nu skriva till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Det kommer att bli jättekul.
Skapad av Björn Hårdstedt den 8 april 2026
Du har inte behörighet att skriva kommentarer