Skip to main content
Fenix Skärmflygklubb – Paragliding Club – Stockholm

Alerta flygare i luften över skånsk kust

kaseberga02 29

Trots tidvis kulet väder blev det en mycket lyckad hangresa till Kåseberga för femtontalet Fenix-medlemmar. Det var lågtrycksväder till en början, men vi var alerta på vädrets växlingar och utnyttjade varje möjlighet.

kaseberga02 31

Vi flög därför varje dag, även om det "bara" blev någon timma vissa dagar. Några dagar var helt magiska, och vi åkte "rälsbuss" mellan Hammar och Ale Stenar.

kaseberga02 33

Hangkursen genomfördes, och alla blev klara. Några av de nyutexaminerade tog sig från Hammar till Ale Stenar direkt efter kursavslut.

kaseberga02 44

En trevlig nyhet var att restaurangen nere i hamnen hade kvällsöppet fram till tio – perfekt för många och långa after-flight. En kväll flög vi på rökerihanget vid hamnen ända fram till elva på kvällen.


Skapad av Björn Hårdstedt den 3 oktober 2012
Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

Comments powered by CComment