När dimman lättar

Sjöröken väller in från havet på söndagsmorgonen 27 september, triggad av soluppgången. Men när dimman lättar vid 12-tiden får vi en fin höstdag i Barkarby-Hägerstalund.
Team 5 med några reserver var på plats tidigt, men det tog alltså ett tag innan taket lyfte så Bromma kunde ge oss klartecken. Några vinschelever var i farten, och några andra av "the usual suspects". Det finns utrymme för många fler. Missa inte de här underbara dagarna. Det var flera som fick riktigt långa flyg, lustigt nog gjordes det längsta av en vinschelev.
Extra kul den här dagen var att vi startade några vingar (hängflygare). De var oerhört glada åt att för första gången få flyga på hemmaplan, och vi kommer nog att få se mer av våra hängflygkompisar framöver.

Vår elvinsch visade vad den går för vid varje start. den fungerar verkligen fint. Men fler måste skolas in på den, så inte vissa (som Pär) får ta alltför många pass. Så här ser kontrollpanelen ut. Kodningsteamet med Alexander i spetsen har gjort en del förenklingar som stämmer bättre med hur vi genom tiderna har manövrerat våra vinschar, och nu flyter det på riktigt bra.

Skapad av Björn Hårdstedt den 28 september 2026
Du har inte behörighet att skriva kommentarer